ZD196 cordless portable wet & dry vacuum cleaner (without battery & charger)
| Place of Origin: | Jinyun , Zhejiang of China |
| Brand Name: | DOLY |
| Model Number: | ZD196 DC, BLDC |
| Certification: | GS/CE ROHS |
| Minimum Order Quantity: | 1X20' |
| Price: | USD 22-35/PCS (no battery & charger) |
| Packaging Details: | Qty; pcs/20' pcs/40' pcs/40hc |
| Delivery Time: | 30-40DAYS |
| Payment Terms: | TT, LC, DP |
| Supply Ability: | 360, 000 monthly |
Description
20V Cordless portable Wet & Dry Vacuum Cleaner without Battery & Charger 20L drum
Accessory
● Suction hose
● Metal Telescopic tube
● Crevice nozzle
● Round brush
● Utility nozzle
● Paper filter bag
● Songe filter
● Hepa filter
Competitive Advantage

● Fashion design
● Integrated cable and accessory bracket to save space and easy to store
● Blow function for blowing out areas that are difficult to access
● Including dirt collection bag and foam filter for wet vacuuming
● Five castors for easy transport & keep stable
Transport & Payment
● We provide courier, sea freight, air freight muti-transportation logistic ways. Incoterm covers DDP, Fob till Exworks terms. It still depends on client’s need.
● Payment: TT, LC
Packing
| Carton size | 20L: 335*335*520 mm |
| G. w/N. w. | 7/6kgs |
| Qty | 495/1005/1190pcs for 20'/40'/40'hq |
Specifications
BLDC-20L
| Voltage: | 40V BLDC |
| Power: | 150W |
| Capacity: | 20L/23L |
| Vacuum pressure: | ≥13Kpa (BLDC) |
| Air flowrate: | 0. 9m3/min |
| Noise: | ≤70dBA |
| Battery capacity: | 2AH/4AH |
| Charge time: | 2h |
| Working time: | 12-28min |
DC-20L
| Voltage: | 18V |
| Power: | 200W |
| Vacuum pressure: | ≥8Kpa |
| Air flowrate: | 0.9m3/min |
| Noise: | ≤70dBA |
| Battery capacity: | 2AH/4AH |
| Charge time: | 4-5h |
| Working time: | 12-24min |
FAQ
Q: Do this product include battery ? What kind of battery is workable?
A: This price does not include battery & charger. We can make battery fix board as per customer’s proposal, which has mold cost.
Q: What’s your head-time and payment term?
A: Normally our lead-time is 30-45 days, however it depends on order quantity and request.
Payment term : 30% deposit, 70% balance payment against
Q: How about the shipping?
A: We provide courier, sea freight, air freight muti-transportation logistic ways. Incoterm covers DDP, Fob till Exworks terms. It still depends on client’s need.
Q: What’s your main market globally?
A: Our market covers Europe, Asia, North and South America, Africa, etc. We have long cooperation with some big account like LIDLE, ALDI, Home depot, etc.
Q: Can we customize the color?
A: Yes, you can decide the color in most MOQ cases. Case by case check is always priority.
Q: Can we adjust the accessories, cable length and other specifications?
A: Yes, you can adjust accessories as per your need, it’s flexible by your decision.
Q: Can we change power , air flow and some specification?
A: Yes, we have strong engineer team to make adjustment as per customer’s proposal.

EN
ES
PT
SV
DE
TR
FR
AR
JA
RU
VI
BG
HR
CS
DA
NL
FI
IT
PL
TL
IW
ID
SL
UK
TH
FA
MS









